2017 m. gruodžio 14 d., ketvirtadienis

Vokiečių muzika ir poezija

             Muzikos edukacijos projektas "Vokiečių muzika ir poezija"

         Prieš gražiausias metų šventes įsivyravusi advento rimtis, tyla ir susikaupimas paliečia daugelio širdis, prabyla viltimi, šviesa ir tikrumu. Pasinerti į didžiosios metų šventės laukimą pakvietė Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir Nacionalinės M.K. Čiurlionio menų mokyklos auklėtiniai bei jų mokytojai, surengę du jaukius koncertus. Muzikos edukacijos projekto "Vokiečių muzika ir poezija" I renginys įvyko lapkričio 30 d. Nacionalinės M.K. Čiurlionio menų mokyklos Konferencijų salėje, o II renginys nuskambėjo gruodžio 13 d. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos muzikavimo erdvėje. Šias popietes jaunieji atlikėjai skyrė įvairių epochų vokiečių muzikai ir poezijai. 
Turbūt niekas neabejoja, kad būtent Vokietijoje visais laikais gyveno ir kūrė patys įtakingiausi Vakarų Europos kompozitoriai. Jau viduramžiuose, šalia minezingerių ir meisterzingerių, čia iškilo vienuolė Hildegarda Bingenietė, kūrusi himnus ir liturgines dramas. Kiek vėliau, baroko epochoje, Vokietija buvo Europos kultūrinio gyvenimo centras, pasauliui padovanojęs tokius žymius kompozitorius kaip Johanas Sebastianas Bachas, Georgas Friedrichas Hendelis, Dietrichas Buxstehudė. Itin ryškų pėdsaką muzikos istorijoje paliko ir vėlesni kūrėjai – pavyzdžiui, klasicistas Liudvikas van Beethovenas atvėrė kelius romantizmui, o romantikas Richardas Vagneris nutiesė taką modernizmui. Net ir šių laikų kompozitoriai dažnai atsigręžia į vokiečių klasikus, teigdami, jog šie buvo ne tik originalūs ir išradingi, bet ir itin modernūs, žengę didelį žingsnį naujos, dar tik begimstančios epochos link.   
Koncertą Nacionalinėje M.K. Čiurlionio menų mokykloje pradėjo 3-5 klasių chorinio dainavimo ir dirigavimo specializacijos mokinių choras. Jis atliko J. Brahmso "Lopšinę" ir F. Mendelssohno-Bartholdy dainą "Lauko gėlės" , o renginio bibliotekoje metu J. Brahmso "Lopšinę" subtiliai padainavo Kamilė Dilnikaitė.
Koncertų metu klausytojai išgirdo daug baroko kompozitoriaus J. S. Bacho kūrinių. Mokinės Kornelija Bartvilė Demšytė ir Domicelė Juškaitė pagrojo Menuetą G-dur. Išgirdome Menuetą d-moll (Morta Aleksiejūnaitė), Mažuosius preliudus C-dur (Linė Lipnickaitė), F-dur (Liepa Lingytė) ir d-moll (Augustas Bareikis). Bernardas Sokolovas paskambino Preliudą ir fugą C-dur iš GTK I t., o mokinė Viktorija Valančauskaitė įtaigiai atliko Alemandą iš "Prancūziškosios siuitos" Es-dur. Beatričė Švilpaitė pagrojo rečiau girdimo kompozitoriaus J.L. Krebso Choralą "Jesu, meine Freude". L.van Beethoveno žymųjį kūrinį "Elizai" paskambino Kamilė Dilnikaitė. Moksleivis Naglis Kuzma nuotaikingai pagrojo L. van Beethoveno Maršą, o Tadas Petrulis atliko Sonatos g-moll, op.49 Nr.1 I-ąją dalį. J.F. Burgmullerio Etiudą C-dur paskambino Laura Sofija Buzaitė Pereira, o grakštų kompozitoriaus H. Lichnerio stilių atskleidė Veronika Šiekštelytė (Sonatina C-dur, op.66 Nr. 1). Svajingu kompozitoriaus R. Schumanno muzikos grožiu suteikė galimybę gėrėtis Patricia Dahl ("Linksmasis valstietis" iš "Jaunimo albumo" op.68), Augustas Vasiliauskas ("Svajos") ir Diana Cicėnaitė ("Mažas romansas"). Moksleivė Kamilė Paulauskaitė įtaigiai paskambino F. Mendelssohn-Bartholdy "Dainą be žodžių" fis-moll, op.64 Nr.2.
Ypatingos nuotaikos suteikė originalo kalba deklamuojamos vokiečių poetų eilės. Bernardas Sokolovas padeklamavo J.W. Goethes "Erlkonig" ("Girių karalius"), Saulė Asevičiūtė ir Marija Daugirdaitė - H. Heinės "Loreley" ("Lorelei"), o Benas Jonušas L. von Eichendorff "Weihnachten" ("Kalėdos").
Abu renginius vedė moksleivė Atėnė Gureckaitė.
Nac. M.K. Čiurlionio menų mokyklos moksleiviai ir pedagogai  dėkoja bibliotekos darbuotojams už įdomią ekskursiją!

Akimirkos iš ekskursijos ir koncerto Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.Renginį apžvelgė mokytoja Jurgita Kazakevičiūtė


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą

    Kovo 13 dieną Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje įvyko Muzikos ir Dailės festivalis "Miniatiūra", kuriame dalyvavo...